Zpět na dětský portál
Zpět
O portálu
Pro učitele
Školy
Rodiče
pomůcky
Knihovnička

Projekt Aktivní občánek

EU logo

Projekt Aktivní občánek je realizovaný v rámci
Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Registrační číslo CZ.1.07/1.1.06/03.0059

Člověk se chová k prostředí, ve kterém žije, podle toho, jaký má k němu vztah. Tento vztah se u  dětí formuje přes zážitky a místa. Takovými místy mohou být stromy, cesty, potoky, křížky u cest, stavby v okolí škol nebo živá témata, místní historické události. Jsou  ale dostatečně zajímavá, aby probudila zájem školáků? Naše odpověď je ano, ale za určitých předpokladů. O tom  především je didaktický program Místo pro život.

 

Součástí programu je projekt Aktivní občánek, který se bude realizovat v roce 2012 na čtyřech venkovských  základních školách Středního Povltaví - Dublovice, Kamýk nad Vltavou, Krásná Hora, Nečín.
Obec Kamýk nad Vltavou a některé okolní obce usilují o vytvoření nové podoby vesnice, o zapojení veřejnosti do jejího rozvoje. Zavádějí komunitní plánování, tvoří strategické plány, upravují veřejné prostory i okolní krajinu pro lidi s lidmi.
Projekt Aktivní občánek může v tomto dobrém snažení napomoci. Jeho cílem je hledat a ověřovat metody didaktické práce na společenských tématech blízkých životu a místu školy, které pomohou rozvinout u školních dětí schopnosti a dovednosti stát se aktivními občany - ochotnými a odvážnými angažovat se ve prospěch dobrých věcí, schopnými věcně diskutovat bez emocí a urážek, srozumitelně argumentovat, ochotnými vidět kolem sebe problémy a učit se je efektivními způsoby řešit.
Do projektu jsme vybrali společně s řediteli, učiteli a starosty obcí taková témata, která jsou běžnou součástí výuky na školách a zároveň i aktuálními tématy v obcích, ve kterých se projekt realizuje: práce zastupitelstev, volby do samospráv, účast veřejnosti na životě obce, významná i problematická místa v obcích, odpady, vandalství....
Žáci se budou učit prostřednictvím učitelů a ve spolupráci se starosty obcí nahlížet místní aktuální témata, vážit si toho, co je v obcích dobré, významné a hodné ochrany a hledat řešení pro to, co je třeba měnit. Pro tuto práci budou školy vybaveny pomůckami v hodnotě 950 000 Kč.

Stručný obsah projektu

 

EU logo

Projekt Aktivní občánek je realizovaný v rámci
Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Registrační číslo CZ.1.07/1.1.06/03.0059

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem
a státním rozpočtem České republiky
Přidaná hodnota společenství – „Investice do rozvoje vzdělávání“

www.strukturalni-fondy.cz
www.esfcr.cz
www.msmt.cz
www.kr-stredocesky.cz

 

Ohlédnutí za šesti měsíci realizace projektu

 

Kam s přečtenou knížkou? Do poličky. A s krabicí od bot? Do skříně. Věcí přibývá, a když není, kam je dát, vyhodí se. Tak vznikají odpadky. Jsou to věci, které nepotřebujeme, kterých se chceme zbavit. Naše praprababičky a prapradědečkové odpadky téměř neznali. Vše, co měli, znovu použili. Prababičky a pradědečkové už odpadky měli, ale bylo jich málo. Nepotřebné věci naložili na vozík a jednou za rok je odvezli na smetiště za vesnici. A jak je to s odpadky dnes? Hromady obalů, zbytků od jídla a nepotřebných věcí denně svážejí tisíce a tisíce aut. Odpadky jsou strašidlem naší doby. Můžeme jim ve strašení zabránit? Ne, ale můžeme udělat něco pro to, aby jich bylo méně. Nejvíc se strašidlo bojí, kdybychom, my lidé, začali žít skromněji. Méně vyrábět, méně nakupovat a méně spotřebovávat.

Úryvek textu o odpadech je z výukového portálu, který vzniká v rámci evropského projektu Aktivní občánek. Obecní úřad Kamýk nad Vltavou a čtyři základní školy Středního Povltaví: Dublovice, Kamýk, Krásná Hora a Nečín se společně po dobu jednoho roku snaží hledat efektivní způsob výuky, jak přiblížit dětem ve škole historická a aktuální společenská témata blízká životu a místu školy. Není lehké probouzet v dnešní době u dětí zájem o to, co se děje kolem nich a ještě těžší je rozvinout jejich ochotu, schopnosti a dovednosti stát se aktivními občany – odvážnými angažovat se ve prospěch dobrých věcí, schopnými věcně diskutovat bez emocí a urážek, srozumitelně argumentovat, vidět kolem sebe problémy a učit se je efektivními způsoby řešit.
Po pěti měsících chodu projektu se můžeme ohlédnout a říct, že je na co se podívat. Děti na všech čtyřech školách se učí pracovat s fotoaparáty, pořizují záznamy zajímavých míst, výrobky starých řemeslníků, které zůstaly v obcích a okolí, zachycují proměny času v krajině, sledují život divokých kachen nebo monitorují místa, která žalují na lidi – černé skládky. Radost nám dělá velmi hezká spolupráce starostů obcí sřediteli a učiteli škol a také výukový portál www.mistoprozivot.cz , který se začíná plnit zajímavými texty a ilustracemi.

Každý projekt něco stojí. Projekt Aktivní občánek je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Věříme, že získané peníze smysluplně a efektivně využijeme.

scroll to top